Termometr rtęciowy (okrągły)
Mercury thermometer
Wiek powstania:
Uwagi:
Termometr rtęciowy (okrągły)
szkło, metal - rtęć, drewno lakierowane, korek, wys. 3,2 cm, średn.3,4 cm
etui: drewno, papier, tkanina, metal; wys.4,5 cm, szer. 4,7 cm, gł. 5,5 cm
nr inw. S/295/MT
Przezroczysta szklana rurka kapilarna w górnej części zwinięta jest w okrąg, wewnątrz od spodu pokryty białą farbą, a na zewnątrz z wyrytą, słabo widoczną podziałką (od 35 do 44 stopni). Dalej rurka przechodzi pionowo przez korek, a u dołu ponownie zwinięta jest w spiralę. W tej części mieści się zbiorniczek z rtęcią. Całość mieści się w cylindrycznej drewnianej obudowie, skręcanej z 3 pierścieni – górny i dolny są z jasnego drewna, środkowy w kolorze czarnym. W górnej części termometru pod rurką znajduje się ciemnofioletowa kartka z biegnącym dookoła białym motywem koła zębatego i słabo czytelnym napisem: „dep A. D & J” [?].
Przechowywany w etui o kształcie będącym połączeniem półkoła (z przodu) i trapezu (z tyłu),
z przykrywką na zawiasach i metalowym zamknięciem od przodu, wykonanym z drewna oklejonego na zewnątrz brązowym papierem, wewnątrz wyścielonym fioletową i białą tkaniną
Należał do Tytusa Chałubińskiego. Tytus Aureliusz Chałubiński (ur. 29 grudnia 1820 w Radomiu, zm. 4 listopada 1889 w Zakopanem) – polski lekarz, profesor patologii, botanik (briolog), działacz społeczny i polityczny, filantrop, wykładowca akademicki, filozof medycyny, taternik i miłośnik przyrody.
Miejsce powstania:
Nieznane
Kategorie:
Miejsce przechowywania:
Numer inwentarzowy:
S/295/MT
Bibliografia:
Brak danych.
Nazwa w ewidencji muzeum:
Termometr rtęciowy (okrągły)
Rok powstania:
Brak danych.